Online sčítání lidí je prodlouženo do 11. května

Online sčítání lidí je prodlouženo do 11. května 1

Český statistický úřad prodloužil online sčítání až do 11. května 2021, a to z důvodu epidemické situace. Elektonický formulář k sečtení získají občané na webu https://www.scitani.cz/ nebo v mobilní aplikaci Sčítání21.

Online sčítání

Český statistický úřad prodloužil online sčítání až do 11. května 2021, a to z důvodu epidemické situace. Elektonický formulář k sečtení získají občané na webu https://www.scitani.cz/ nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Ta je dostupná v Google Play i App Store. Online formulář může člen domácnosti jednoduše a bezpečně vyplnit z pohodlí domova i za ostatní členy domácnosti, ať už se jedná o rodinné příslušníky nebo o starší příbuzné.

Listinné sčítání

Kdo se nesečte online, má zákonnou povinnost od 17. dubna do 11. května vyplnit a odevzdat listinný sčítací formulář. Jeho distribuci zajišťují sčítací komisaři, což jsou zaměstnanci České pošty, příp. Českého statistického úřadu. Vzhledem k současné epidemické situaci upravil ČSÚ v součinnosti s Českou poštou distribuci a sběr listinných formulářů tak, že při nich dojde k výraznému omezení fyzických kontaktů mezi sčítacími komisaři a obyvatelstvem. Distribuce formuláře spolu s odpovědní obálkou do domácností bude probíhat podobně, jako nyní probíhá doručování doporučených poštovních zásilek, při dodržování přísných hygienických pravidel (respirátor, dezinfekce, fyzický kontakt primárně venku, minimalizace doby kontaktu). Sčítací komisaři budou také pravidelně testováni na koronavirus. Z epidemických důvodů však nebudou pomáhat s vyplňováním formulářů.

zdroj: ČSÚzdroj: ČSÚ

V případě potřeby se můžete obrátit na infolinku 253 253 683, napsat dotaz na e-mail dotazy@scitani.cz nebo chatbota a online chat virtuální poradny na webu scitani.cz a v elektronickém formuláři.

Vyplněné formuláře bude možné zdarma odeslat v odpovědní obálce prostřednictvím schránek České pošty nebo odevzdat na kontaktních místech sčítání (viz dále). Na kontaktních místech sčítání bude možné si formulář i vyzvednout. I po obdržení listinného formuláře bude stále platit možnost využít praktičtější i jednodušší online způsob sečtení.

Koho se sčítání týká

Sčítání 2021 je povinné pro všechny osoby, které mají k rozhodnému okamžiku trvalý pobyt nebo přechodný pobyt nad 90 dnů na území ČR. Sečíst se musí každá taková osoba, bez ohledu na místo skutečného pobytu, věk, svéprávnost a zdravotní stav. Za osoby mladší 18 let, osoby omezené ve svéprávnosti a podobně provádí sečtení jejich zákonný zástupce, opatrovník nebo osoba k tomu oprávněná. Sčítání se týká i cizinců přítomných v ČR v rozhodný okamžik, s výjimkou diplomatů nebo cizinců s krátkodobým pobytem do 90 dnů.

Kontaktní místa

Kontaktní místa Sčítání 2021 najdete na cca 800 vybraných pobočkách České pošty a všech krajských správách Českého statistického úřadu. Poskytují široké veřejnosti informace o sčítání a jsou také místy, na kterých lze získat nebo odevzdat listinné formuláře. Na kontaktních místech budou zavedena přísná hygienická opatření. Adresy a telefony kontaktních míst sčítání zjistíte na webu https://scitani.ceskaposta.cz.

„Sčítání má za sebou dva týdny a aktuálně jsme překonali hranici 2,5 milionu přijatých formulářů, elektronicky se tak sečetlo už zhruba 5 milionů osob,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Zájem o elektronické sečtení se aktivuje s budíčkem kolem 7. hodiny ranní a vrcholí kolem 11. hodiny dopolední. Po obědě křivka sečtenosti lehce klesá, aby pak s koncem pracovní doby znovu stoupla. Největší zájem o sčítání je mezi 17. a 21. hodinou. Ještě před půlnocí formuláře vyplňují tisíce lidí, během noci už jich jsou jen desítky nebo nižší řády stovek.

Mezi nejaktivnější obce v rámci Plzeňského kraje patří Vísky, Trokavec a Smědčice. Na opačné straně žebříčku pak je Chlum, Hradiště a Močerady. Radnice se nacházejí v polovině tabulky obcí za Plzeňský kraj.

Text: Adriana Jarošová

Datum vložení: 13. 4. 2021 9:00