Petr Fingal

1889-1940, spisovatel, novinář a dramatik

Petr Fingal (1889-1940)Byl radnickým rodákem, na což upomíná pamětní deska na jednom z domů v Dědické ulici.

Měl se stát učitelem, ale učitelský ústav opustil a věnoval se plně žurnalistice. Nejprve redigoval Královodvorské listy, pak Plzeňský kraj, naposledy byl redaktorem Lidového deníku a Venkova. Za svého pobytu v Plzni založil s vydavatelem S. K. Beníškem a po tři léta vedl měsíčník Vzlet, věnovaný uměleckému a osvětovému ruchu západních Čech. Jeho literární dílo je velmi obsáhlé: přes 300 povídek (vydaných v 18 svazcích), 15 románů (nejobsáhlejší z nich je dvoudílný román Pro nová hesla, zobrazující život Radnic od poloviny 19. až do 20. století, také děj dalších románů s názvy Božský Kamil Korybut a Noemi je vzat z radnického prostředí) a 19 divadelních her (hraných na ochotnických scénách, v plzeňském divadle, v pražské Uranii, v Tylové divadle v Nuslích i v rozhlase).

Těžká choroba jej od roku 1935 vyřadila ze zaměstnání a z veřejné činnosti. Nemoci podlehl 5. srpna 1940.

Město