Gabriela Roubalová

1843-1922, operní pěvkyně

Gabriela Roubalová se narodila v Radnicích 10. února 1843, její otec býval sládkem v místním pivovaru. Později se z ní stala slavná zpěvačka, jež svým uměním (pod uměleckým jménem La Boema) okouzlovala v 19. století celý svět.

Nejprve studovala v Praze, pak na milánské konzervatoři a pro svůj nádherný, líbezný hlas byla zvána do mnoha světových měst. Třikrát objela celou zeměkouli. V roce 1881 zakotvila v Melbourne v Austrálii, kde se svým manželem, italským virtuosem Steffanim, založila hudební školu.

Poslední léta jejího života poznamenala slepota, do své vlasti se již nevrátila.

Město