Dnes, 24. dubna, 14.00 - 15.00 hod.  nepoteče voda na Spořilově z důvodu opravy vodovodního řadu.

Před 200 lety zemřel Antonín Jaroslav Puchmajer

Dnes si připomínáme 200 let od úmrtí Antonína Jaroslava Puchmajera, který působil také v našem městě.

Antonín Jaroslav Puchmajer se narodil 7. ledna 1769 v Týně nad Vltavou a zemřel 29. září 1820 v Praze.

Po tomto významném spisovateli máme v Radnicích pojmenovanou ulici - Puchmajerova, směrem na Chomli a také zdejší knihovnu. Na radnické faře má svoji pamětní desku.

Antonín Jaroslav Puchmajer

1769-1820, spisovatel, básník, překladatel, katolický kněz a významný obrozenec

Antonín Jaroslav Puchmajer (1769-1820)
Puchmajer přišel do Radnic v roce 1806 na základě přímluvy Josefa Dobrovského u Jáchyma ze Šternberka. Později si porozuměl i s jeho bratrem Kašparem ze Šternberka a přeložil mu do češtiny Pojednání o bylinkářství v Čechách.

Za jeho působení přijížděli na zdejší faru např. již zmíněný Josef Dobrovský, Josef Jungmann, bratři Jan a Vojtěch Nejedlí, Šebestián Hněvkovský, Josef Vojtěch Sedláček a jiní. Puchmajerova činnost tkví především v organizaci činnosti směřující k upevňování a znovu prosazování českého jazyka.

Z jeho díla jmenujme Mluvnici jazyka ruského, Romani Čib (mluvnici cikánské řeči), populární byly almanachy Sebrání básní a zpěvů (redigoval je v letech 1795-1797), později Nových básní (1798, 1802 a 1814).

V roce 1818 založil v Radnicích Čtenářskou společnost, která si kladla za cíl vybudovat knihovnu výhradně s českými knihami. Zemřel v roce 1820 po delší nemoci v Praze ve Všeobecné nemocnici na Vinohradech, byl pohřben na Olšanských hřbitovech. Přesné místo jeho posledního odpočinku je dnes bohužel neznámé. V roce 1868 mu byla na budově fary odhalena pamětní deska, při tomto aktu pronesl slavnostní řeč František Palacký.

Více o významných osobnostech Radnic: mesto/historie/vyznamne-osobnosti/

Datum vložení: 29. 9. 2020 0:00
Datum poslední aktualizace: 29. 9. 2020 0:00