Po kraji autobusem za 12 korun do konce června

Od 14. června 2020 se v Plzeňském kraji výrazně změní veřejná doprava. Novým autobusovým dopravcem, jenž vystřídá ČSAD Plzeň, bude Arriva Střední Čechy. Cestující se dočkají nových moderních autobusů. Změna dopravce přinese také změny v tarifech.

Od 14. června 2020 se v Plzeňském kraji výrazně změní veřejná doprava. Novým autobusovým dopravcem, jenž vystřídá ČSAD Plzeň, bude Arriva Střední Čechy. Cestující se dočkají nových moderních autobusů. Změna dopravce přinese také změny v tarifech. Od 14. do 30. června bude v autobusech platit akční promo jízdné 12 korun na jakoukoliv cestu, se státními slevami 3 koruny, ať již pojede cestující autobusem ze Sušice do Klatov, nebo z Tachova do Plané.

Nové autobusy pro Plzeňský kraj (zdroj: Plzeňský kraj)Nové autobusy pro Plzeňský kraj (zdroj: Plzeňský kraj)

Od 1. července začne v celém kraji platit nový přestupní tarif Plzeňského kraje. Jedna jízdenka bude platit na autobus, vlak i vybrané MHD (a to včetně MHD Plzeň). Nový tarif sjednotí ceny jízdného v autobusech i vlacích.

"Maximální cena základní přestupní nezlevněné jízdenky bude 72 Kč, např. ze Železné Rudy nebo Sušice do Plzně. Z Rokycan, Třemošné, Dobřan nebo Nýřan do Plzně bude jízdenka stát 26 Kč, z Plas, Blovic nebo Přeštic do Plzně 36 Kč, ze Zbiroha nebo Stříbra do Plzně 46 Kč, z Klatov či Žihle do Plzně 56 Kč, z Domažlic nebo Tachova do Plzně za 66 Kč,“ uvádí příklady Zdeňka Kmochová ze společnosti POVED, organizátora veřejné dopravy v Plzeňském kraji a dodává: „Všechny uvedené jízdenky platí současně na MHD v Plzni.“ I jednotlivá jízdenka bude zónová, stejně jako předplatné. „Cestující si ale nemusí pamatovat názvy ani čísla zón, stačí znát správný název zastávky, do které cestuje,“ dodává Kmochová.

I nadále bude v platnosti předplatné a také slevy Plzeňského kraje. Určité výjimky budou na mezikrajských relacích do ostatních krajů, nicméně v rámci Plzeňského kraje, resp. obvodu IDPK, bude prakticky vždy platit tarif Plzeňského kraje.

Novinkou je i vyšší počet cyklobusů, které vyjedou na začátku hlavních prázdnin. Nejen pro Plzeňany bude určitě atraktivní přímý cyklobus Plzeň–Sušice–Horská Kvilda–Kvilda, který pojede v průběhu hlavních prázdnin o sobotách, nedělích a státních svátcích. Další cyklobusy vyjedou také z Plzně do Manětína, mezi Borem, Přimdou a Rozvadovem nebo z Plané do Konstantinových Lázní a Bezdružic. V provozu zůstává také, až do konce září každou sobotu, turistický vlak Český les z Plzně do Bělé nad Radbuzou a zpět.

Pro cestování po Plzeňském kraji se nabízí jízdenka Turista Plzeňskem, kterou začnou dopravci nově prodávat i ve více stanicích, vozidlech nebo ji bude možné pořídit v mobilní aplikaci. Tato jízdenka bude 24 hodinová. Pro cestování s kolem bude nutné doplatit poplatek za kolo 40 Kč za 24 hodin, 20 Kč ke kratší jízdence.

Určitou proměnou projdou i jízdní řády. Hlavním cílem bylo odstranění souběhů autobusové a vlakové dopravy, zlepšení provázanosti jednotlivých druhů doprav a zavedení pravidelného intervalu. Aktualizované jízdní řády jsou k nalezení ve vyhledávači www.jezdimepokraji.cz, pro vyhledání je nutné zadat datum po 14. červnu.

Ve dnech 10. a 11. června bude modrá flotila vystavena v Plzni na náměstí Republiky, a to mezi 10. a 17. hodinou. Kromě prohlídky nových autobusů dostanou cestující informace týkající se právě tarifu či jízdních řádů.

Editace textu: Adriana Jarošová

Datum vložení: 8. 6. 2020 0:00